Va amintiti de pernele ce le-am facut in urma cu cativa ani, umplute cu pleava de spelta? Azi vin sa va spun cum se facea candva, in muntii Alpi si anume ca paturile se faceau din lemn de brad pentru ca uleiurile eterice din el ajuta la dormit un somn profund si linistit, reduc starile de anxie, sforaitul si contribuie la starea generala de bine a organismului.
Acuma sigur ca nu toti putem sa ne procuram un pat din lemn de brad ca sa ne bucuram de beneficiile lui asupra sanatatii daaaar vestea buna este ca exact aceleasi efecte le au si pernele umplute cu… talas de lemn de brad (Zirbenkissen), folosite si ele, cu mare drag, in Alpi.
Eu am primit un sac de talas si m-am pus pe treaba: am croit si cusut doua dreptunghiuri, le-am lasat un loc necusut prin care le-am introdus talasul si le-am facut cusatura de incheiere. Am folosit un material dens ca si tesatura. Apoi am luat doua fete de perna ce le aveam deja si le-am imbracat.
In una din perne am pus mai mult talas, in cealalta ceva mai putin.
Pernele nu sunt moi ca si cele de puf dar nici tari. Sunt placute si miros atat de frumos!! ❤
si saltelele de pat pe vremuri erau cu talaj de lemn.
ApreciazăApreciază
imi amintesc ca bunica mea avea saltelele umplute cu panuse de porumb 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
si somnul cum e?
ApreciazăApreciază
de doua nopti le folosim si dormim foarte foarte bine, de fapt au devenit preferatele noastre. Nu se incalzesc ca si pernele „normale” si sustin foarte bine capul in orice pozitie. ❤
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Ai un blog superb, nu ma pot satura citindu-l. Te rog spune-mi de unde poate fi procurat talasul de brad? Sau cum se obține ?
ApreciazăApreciază
Andrada iti multumesc ❤
Talasul de brad cred ca poate fi procurat de la tamplarii, mai ales in perioada Craciunului cand se taie multi brazi.
ApreciazăApreciază