Ce am aplicat, pana acum, din metoda Mariei Kondo

Am scris recent un scurt rezumat al cartii „Magica putere a ordinii“ (https://simplitaly.wordpress.com/2015/12/11/fly-lady-marie-kondo/) si, ceva mai demult, despre cum am preluat ideea ei de a organiza totul pe categorii  (https://simplitaly.wordpress.com/2014/10/15/categorii/)si am aplicat-o finantelor mele personale.

O alta idee catalogata ca „faina“ si pe care o pun in practica este aceea de a-mi goli geanta de cum intru in casa. Am pus la intrare un organizer (de tacamuri) in care, de cum intru, imi pun portofelul, cheile, ochelarii de soare, manusile si orice am de dus a doua zi cu mine. Pana acum vad doua avantaje:

20151220_123505

  1. nu uit niciodata nimic acasa pentru ca „am crezut ca il am in geanta dar nu era asa!“
  2. am geanta mereu curata si ordonata

Tot in urma lecturii cartii ei, am renuntat la pusculita. Banii marunti au rolul de a fi folositi nu tinuti gramada undeva. Asa ca am golit pusculita si urmeaza sa o dau cadou cuiva caruia ii poate folosi.

20151220_123320

2 gânduri despre ”Ce am aplicat, pana acum, din metoda Mariei Kondo

  1. Geta zice:

    Nici eu nu string bani marunti in pusculita, pun doar bani mari de la 10 Lei in sus si n-am dat gres niciodata. Cu banii strinsi in pusculita am realizat multe lucruri pe care nu le-as fi facut daca ar fi fost sa dau un ban gramada din banii cistigati lunar ca sa-mi cumpar ceva ce imi doream de mult timp. Metoda cu maruntis la pusculita e pentru copii, e un mod de ai educa ca banii sunt o valoare importanta in viata.

    Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s